Útočník Alen Jurak má za sebou povedenou první polovinu sezóny. Před vánoční pauzou hodnotí dosavadní průběh a zároveň přibližuje, jak se slaví Vánoce v jeho rodném Slovinsku.
Alene, jsme takřka v polovině sezóny a ty už nějakou dobu vedeš týmové bodování Falcons. Jak bys zhodnotil dosavadní průběh sezóny z osobního i týmového pohledu?
Z osobního hlediska si určitě nemohu na nic stěžovat. Jsem rád, že se mi podařilo chytit formu hned na začátku sezóny a držet si ji až doteď. Z týmového pohledu to rozhodně není zklamání, ale vzhledem k síle našeho kádru jsme si určitě mohli dělat ambice i na vyšší než dosavadní páté místo. Pravidelně porážíme soupeře z horních pater tabulky, ale bohužel až příliš často ztrácíme body s níže postavenými týmy.
Cítíš větší zodpovědnost, když se ti bodově daří a tým se na tebe může spolehnout v klíčových momentech?
Takový pocit nemám. V týmu máme spoustu kluků, kteří jsou výborní hráči a dokážou dávat důležité góly. Já se samozřejmě snažím odvést maximum, ale necítím, že by se každý zápas spoléhalo pouze na můj bodový přínos.
Je něco konkrétního, co ti letos na ledě funguje lépe než v minulé sezóně?
Určitě mám na ledě víc prostoru než loni, jsem v tempu a to se pak každému hráči hraje mnohem lépe. Velkou změnou oproti minulé sezóně je také to, že nastupuji každý zápas ve stejné lajně. Se spoluhráči jsme si skvěle sedli už od začátku sezóny, což je na hře znát.
Zítra je Štědrý den – co pro tebe Vánoce znamenají?
Především to, že se po delší době sejdu s příbuznými ve Slovinsku, které během roku nemám možnost vídat tak často. Vždy se na to hodně těším.
Ty jsi původem ze Slovinska. Pověz nám, jak se slaví Vánoce u vás doma. Je něco, co je výrazně jiné než české tradice?
Ve Slovinsku můžete o Vánocích zapomenout na typické české zvyky, jako je krájení jablek, lití olova nebo pouštění ořechových skořápek. Celá širší rodina se obvykle schází už kolem třetí nebo čtvrté hodiny odpoledne. Děti si hrají, dospělí si povídají u stolu a poté následuje večeře a rozbalování dárků. Naše rodina navíc na tradice příliš nelpí.
Máte ve Slovinsku typické vánoční jídlo, bez kterého si svátky neumíš představit?
Babička často připravuje salát olivier, podobný jako bramborový salát. Bez toho bych se horko těžko obešel. Další typické jídlo je potica (ořechová buchta).
Co si letos přeješ pod stromeček?
Přeji si hlavně motivaci a hodně štěstíčka do zkouškového období. Snad mi to Ježíšek letos splní.
A na závěr - jaký vánoční vzkaz bys poslal fanouškům Falcons?
Ať si hlavně odpočinou a užijí si svátky s blízkými. Ať také udržují hlasivky v kondici, třeba zpíváním koled, aby byli připraveni na naše další zápasy.

















