út 19. 11. 2024, 20:30
VŠE
UHK

UNIted v derby položila druhá třetina, Riders mají druhou výhru v řadě

Tahákem šestého kola univerzitního derby bylo bezpochyby východočeské derby mezi pardubickými Riders a hradeckými UNIted. O výsledku šlágru, hraného před 2500 diváky, rozhodla druhá třetina. Pardubičtí v ní totiž nejen smazali manko, třemi góly však zvrátili vedení na svou stranu. Závěrečné dva góly Jana Kuchty navíc daly konečnou podobu výsledku, 5:1.

Ostře sledované derby začalo ve svižném tempu, avšak také s nemalým počtem nepřesností. Emocí však bylo na ledě poměrně hodně, Řezáč například na konci páté minuty osprchoval při brzdě Sodomku v pardubické brance a jenom těsně unikl vyloučení za nesportovní chování. První minuty třetiny měla rozehraná lépe hradecká univerzita, vesměs se však jednalo jenom o střely, které domácí gólman viděl.

Zhruba od poloviny třetiny se ale obraz hry pomalu otáčel. UNIted se nedařilo souvisle přecházet přes střední pásmo, a tak měli opticky navrch Riders. Holubec však působil v brance spolehlivě a v čase 19:17 mohl slavit se svými spoluhráči první branku. Šimon Táborský podržel puk, který mu Michal Beneš předal a z ostrého úhlu zkusil nahození, které Sodomka podcenil a přes beton mu přepadlo do branky.

Solidně rozehráli Hradečtí i druhou třetinu, pomoci si mohli v přesilové hře na konci první pětiminutovky, jenže tu bez potíží Riders ubránili. Navíc bylo v polovině 28. minuty vyrovnáno. Novotný podržel na pravé straně puk a v ideální moment jej pustil na protější kruh pro Matěje Beneše, který si počkal a trefil se Holubcovi nad rameno. Od té doby převzali Pardubičtí kontrolu nad zápasem a zanedlouho šli do vedení. Brejk do otevřené obrany řešil zakončením z levého křídla Matěj Mach a nedal hradeckému gólmanovi šanci.

Hostům se směrem dopředu nedařilo, Riders naopak mohli odskočit v dalších příležitostech, jenže proti byl skvěle chytající Holubec. Vytáhl se například proti Hebkovi v polovině 38. minuty, před střelou pardubického útočníka ale musel faulovat Havlíček a v přesilovce udeřily Pardubice potřetí. Na hranici brankoviště zůstal nepokrytý Ondřej Šťastný a po šikovné nahrávce Novotného nabídnutou příležitost proměnil – 3:1.

Přestože začali UNIted třetí třetinu aktivně a tlačili se do zakončení, v polovině 45. minuty bylo rozhodnuto definitivně. Jan Kuchta zůstal na pravém křídle nepokrytý a přesnou střelou do horní části branky rozjásal domácí fanoušky počtvrté. Hradečtí však nic nevzdali a na začátku poslední pětiminutovky ještě mohli zápas zdramatizovat, Klíma ale sám před výtečným Sodomkou neuspěl.

Hned v dalším přerušení si vzali hosté oddechový čas a zkusili to bez gólmana, definitivní podobu výsledku premiérového derby v rámci univerzitní ligy ale dal v čase 55:55 Jan Kuchta. Tím se tak rektorský pohár za výhru ve východočeském derby, které má již tradici z předchozích let, vrátil zpět do Riders, UNIted stále na první výhru v sezoně čekají.