Série rychlých gólů rozhodla o vítězi. Olomouc obrala kavalíry o tři body

Fauly, bitka, rychlé góly. Emocemi to v sobotu na kuřimském ledě jen vřelo. První gól padl i přes očividnou snahu hostů až v 18. minutě z hokejky brněnského Jana Malého. Udržet ve vedení se Cavaliers dařilo dlouho, první inkasovaná branka k závěru druhé periody je však znatelně vykolejila. Vzpamatovat se domácí dokázali až čtyři minuty před koncem. Dvě krásné proměněné šance během několika sekund už ale na výsledku nic změnit nedokázaly a Olomouc tak opět brala tři body.

Tým HC UP Olomouc přijel na kuřimský led v počtu pouhých dvanácti hráčů, i přesto zápas po většinu první třetiny vypadal, že nedostatkem hráčů trpí spíše domácí. Hra se přelévala z jedné strany ledu na druhý, Olomoučtí však prověřovali pozornost gólmana častěji než domácí celek. Uprostřed periody dostali HC UP Olomouc brněnský tým pod tlak, ten následně přerušil Michal Gombarčík faulem. Dvě minuty na trestné dali hostujícím prostor pro otevření skóre. Přestože se Olomouci dařilo po většinu přesilovky držet kavalíry v obranném pásmu a od modré zkoušel zavěsit kotouč do sítě například Pavel Skopal nebo Jan Janečko, brněnský brankáře zůstával neprůstřelný. Teprve až v 18. minutě se diváci mohli radovat z první vstřelené branky z hokejky domácího Jana Malého. „Byla to situace dva na jednoho. Česťovi (Čestmír Sekanina pozn. red.) se předtím podařilo protečovat přes dva hráče puk, nahrál mi z rohu na první a já to trefil do víka,“ popsal situaci střelec. První gól kavalíry viditelně nabudil a aktivně se tlačili do útočného pásma. V dobré střelecké pozici se minutu před zazněním bzučáku ocitl Ondřej Kunst, kotouč však skončil na hostujícím brankáři.

I na začátku druhé třetiny bylo na domácích vidět odhodlání odskočit soupeřům na rozdíl více než jedné branky. Do bezprostřední blízkosti olomoucké svatyně se probojovali Alex Mudrych s Oskarem Hubáčkem, vypálit se jim ale nedařilo. Ve 24. minutě to mezi hráčem VUT Cavaliers Brno a HC UP Olomouc viditelně zajiskřilo, ne však v klasickém slova smyslu. „Hráč Olomouce šel do našeho brankáře, tak jsem zareagoval. V tom přijel další, který ho chtěl chránit a dal mi hokejkou na hlavu. Chytil jsem ho, aby se uklidnil. Když jsem ho ale pustil, tak mi jednu napálil, takže jsem zahodil rukavice,“ popsal rvačku útočník Libor Dobšák, který si za ni od rozhodčích vysloužil pět minut a osobní trest. „Po zápase jsme si oba podali ruce a měli z toho srandu. Byla to férová bitka,“ dodává Dobšák. Po minutě si šel k hráčům na trestnou přisednout ještě kapitán Cavaliers Martin Antal. Oslabení kavalíři i díky pohotovým zákrokům gólmana ustáli a následně opět zahrozili. Jak šanci Čestmíra Sekaniny z bezprostřední blízkosti, tak pokus Matouše Stupky a následnou dorážku Alexe Mudrycha však olomoucký Martin Molnár zlikvidoval. V 35. minutě se opět rozdávaly tresty na obou stranách. Trvalo jen vteřinu, než při hře čtyři na čtyři dokázali hosté konečně proměnit. Do brněnské brány přesně nasměroval kotouč Jan Kropáč – 1:1. Namísto k budíčku se však dorovnání skóre dalo pro Cavaliers přirovnat spíše k ráně palicí. Během minuty totiž domácí inkasovali podruhé. A potřetí. Jako první se po buly prosadil Dominik Cach. Lovit puk z brněnské svatyně musel Jakub Bartošek pár vteřin na to znovu tentokrát po dorážce Miroslava Janoška. Do kabiny tak kavalíři tentokrát odcházeli za nepříznivého stavu 1:3.

Na úspěšný konec druhé periody navázali hosté ve 47. minutě, když si sám před bránu najel olomoucký Mikuláš Rimmel. Bartošek se vrhl do předpokládané trajektorie střely, přičemž olomoucký útočník nasměroval kotouč mezi jeho lapačku a beton – 1:4.  Stále se navyšující náskok soupeřů sebral kavalírům vítr z plachet a když se dvě minuty na to po samostatném úniku Dominika Cacha radovali Olomoučtí popáté, zdálo se, že pád domácích už nic nezastaví. V poslední desetiminutovce se Cavaliers na ledě viditelně trápili, ztráceli puky a v útočném pásmu se nedokázali udržet ani během přesilové hry. Zlom nastal až čtyři minuty před zazněním závěrečného bzučáku. Dorážkou po střele Michala Gombarčíka snižoval na 2:5 Čestmír Sekanina. „Jeli jsme s Gombou dva na dva. On vystřelil před hráče, gólmanovi kotouč propadl za záda a já už jsem jen dorážel do prázdné branky,“ nastínil situaci brněnský útočník.  Gól vlil Cavaliers do žil novou krev, kterou zúročili ještě v téže minutě díky Alexi Mudrychovi. „Viděl jsem místo mezi obránci, takže jsem tam najel. Puk se naštěstí dobře odrazil, brankář byl zajetý v bráně, tak jsem střílel nahoru,“ přiblížil Mudrych. I přes sílící tlak a snahu ze strany domácích se však kavalírům už skóre dorovnat nepodařilo a Olomouc si tak z Kuřimi odvezla tři body.

VUT Cavaliers Brno – HC UP Olomouc 3:5 (1:0, 0:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 18. Malý (Sekanina), 56. Sekanina (Gombarčík, Stupka), 57. Mudrych (Vávra) – 35. Kropáč (Skopal), 36. Cach (Lainka), 36. Janošek (Cach), 47. Rimmel (Skopal), 49. Cach

VUT Cavaliers Brno: Bartošek (Antonín) – Vávra, Imlauf, Nossek, Dobšák (A), Antal (C) – Mudrych, Gombarčík (A), Kmoníček, Kunst, Malíř, Stupka, Malý, Hubáček, Sekanina

HC Univerzita Palackého v Olomouci: Molnár – Janků, Dohnal, Horváth, Kuchař – Kropáč, Lainka, Rimmel, Cach (A), Hajšman (C), Janošek, Skopal (A), Janečko