Přesunout nahoru

Univerzitní liga se po krátké pauze vrací, v boji o play off přituhuje

Univerzitní liga má za sebou dvě třetiny základní části, které přinesly nespočet zajímavých zápasů, mnoho branek a pohledného hokeje. Aktuálně probíhají poslední dny dvoutýdenní přestávky a univerzitní hokej bude brzy zpět. Jak trávili chvíli volna hráči z univerzitních týmů a co vyhlíží v novém roce? O postavení jednotlivých celků v tabulce a aktuálním rozpoložení se dočtete v dnešním článku.

Plzeň zatím šlape jako stroj, utrpěla jen dvě porážky

Na prvním místě přezimovali plzeňští Akademici, kteří navázali na poměrně úspěšný konec loňského ročníku a pokračovali v parádních výkonech. Celý tým šlape ofenzivně výborně, západočeský celek se může pyšnit dvěma hráči v elitní desítce bodování.

S výsledky je zatím spokojen i útočník, který v Plzni vyniká v černé práci, Jan Šibra. „Po podzimní části u nás samozřejmě panuje spokojenost. Deset výher z dvanácti zápasů a první místo v tabulce. Už teď máme o pět bodů víc než za celou minulou sezónu. Ale nesmíme se tím nechat ukolébat, některé zápasy od nás nebyly ideální a před play off tak máme ještě na čem pracovat,“ prozradil.

Zároveň přiznal, že vánoční svátky prožívá bez hokeje a dopřeje si i tradičních pochoutek: „Vánoční přestávku trávím bez hokeje, v sezóně si ho užijeme až až, takže jsem za pauzu rád. Životospráva je v tomto období sprosté slovo. Salát, kapr a cukroví, tomu nejde odolat. Jsem vysoký a hubený, takže to málo, co přes svátky naberu, nepředstavuje problém.“

A co během Vánoc urostlý útočník dělá, když na hraní hokeje nemá pomyšlení? „Každoročně sleduji Mistrovství světa dvacítek, jinak o Vánocích žádné speciální zvyky nedodržuji. Prostě si užívám sváteční pohodu doma s rodinou.“

Engineers zdobí slušná defenziva, průběžně jsou druzí

Druhá pozice patří po dvou třetinách základní části Engineers, mají však tři body ztrátu na vedoucí Akademiky a o jeden odehraný zápas méně. Pražský celek zdobí především defenzíva, v průběhu 11 zápasů dostali jen 18 branek. Nejproduktivnějším hráčem celku je zatím David Blažek, kapitán má na kontě 12 bodů.

První část sezony a své prozatímní výkony hodnotil Jakub Dohnal. „Z osobního hlediska si myslím, že by to mohlo být o něco lepší, ale přeci jen je důležitý týmový výkon, u kterého jsem naprosto spokojený, samozřejmě některé věci se dají zlepšovat, ale myslím si, že týmově nám to klape výborně, máme dobrý kolektiv a dobrou chemii v týmu. Vím, že tým máme výborný, kluci jsou super, takže samozřejmě očekávání jsou ta nejvyšší, a to právě titul.“

A jak útočník Inženýrů slavil Vánoce? „Jelikož jsem trávil většinu roku v Praze mimo rodinu, tak určitě se snažím co nejvíce trávit čas s nejbližšími a příbuznými, trocha odpočinku u pohádek a mistrovství světa juniorů nechybí, ale jelikož jsem poctivý a hodně na sebe tvrdý, nějaká ta posilovna či výběh nechybí,“ vzkázal.

Třetí příčku drží mistři z Karlovky

Pražané v sezoně zaváhali hned dvakrát, přemohli je North Wings a Akademici. Nejlépe se jim podařilo utkání na ledě Pardubic, kde svým soupeřům nadělili deset kousků. Hned dva hráče mají hokejisté Karlovky v elitní desítce, jde o Filipa Čmejlu a Davida Jindru.

Dosavadní průběh zhodnotil právě nejproduktivnější hráč celku z Prahy Filip Čmejla. „Z osobního hlediska jsem docela spokojený, bodově se mi poměrně daří a herní projev je také dobrý. Ze začátku sezóny mi padlo všechno, ale v poslední době mám trošku gólový útlum, tak snad to bude brzy zas jak na začátku,“ promluvil o své formě.

Jak hodnotí první část ročníku z pohledu Karlovky? „Co se týče týmového hlediska, tak jsme momentálně na 3. příčce. Nevím, jestli jsme s tím úplně spokojení. Myslím si, že máme tým na 1. místo tabulky, bohužel některé naše výkony tomu neodpovídaly. Některé zápasy máme perfektní celých 60 minut a je vidět neuvěřitelná dominance, další pak v sobě hledáme prvních 20 minut motivaci a oheň. Jako bychom sami sebe přemlouvali. Je to jak na houpačce. Myslím, že to k tomu ale patří. Stačí jen správný přístup od celého mančaftu. Máme kvalitní tým, který chce obhájit titul!“ burcuje pražský střelec.

Black Dogs těží z výtečné formy Masopusta

Na čtvrté pozici se nachází České Budějovice, za které září především Matouš Masopust, který chytil neskutečnou gólovou slinu. Ve 12 odehraných zápasech se přesně trefil hned 16krát a velmi si říká o zvýšenou pozornost obran soupeřů. Jedním z nejlepších nahrávačů ligy je Jan Janoch, který v 11 zápasech posbíral 12 asistencí a přidal 3 branky.

Dvorní nahrávač Budějic Jan Janoch stručně sdělil své dojmy z dosavadních zápasů: „Z týmového hlediska to ze začátku sezony nebylo nejideálnější, ale naštěstí se to časem začalo zlepšovat a naše pozice dnes není vůbec špatná. Já jsem se svým výkonem víceméně spokojen, ale vždycky může být líp.“

Velmi dobré ofenzivní statistiky má i obránce Jiří Kubeš, jak on hodnotí dosavadní průběh ročníku? „Dosavadní průběh sezóny hodnotím kladně jak z osobního, tak i týmového hlediska. V posledních zápasech se nám velmi dařilo, zejména musím pochválit naše útočníky, kterým se daří gólově prosazovat. Věřím, že si tuto střeleckou fazónu přeneseme i do zápasů po Novém roce.“

Nutno připomenout, že rozložení prvních čtyř pozic je po základní části v Univerzitní lize velmi důležité, jelikož týmy na první až čtvrté pozici si budou postupně vybírat své soupeře do play off, největší výhodu má samozřejmě vítěz základní části, který má nejširší výběr. I o tom promluvil Kubeš: „Po Novém roce nás čeká více zápasů venku než doma. Takže se budeme snažit získat, co nejvíce bodů na hřištích soupeře, což je vždy těžší než na domácím kluzišti. Cílem bude získání výhody výběru soupeře do play off.“

MUNI dominují před domácím publikem

Masaryčka je momentálně na příčce číslo 5, která bezpečně zaručuje postup do play off. Brněnští hokejisté těží z velké ofenzivní síly, kterou předvádí hlavně dvojka Pavel Tomaník, Tadeáš Jakubec. Ofenzivu výborně doplňuje i obránce Patrik Vašíček. Zatím celek z moravské metropole posbíral 19 bodů a zezadu se na něj tlačí North Wings. Brňané si skvěle vedou před domácím publikem, Za Lužánkami padli pouze jednou, když je zaskočila Ostrava.

Třetí nejproduktivnější hráč celé ligy Pavel Tomaník zhodnotil působení HC MUNI v aktuálním ročníku. „O spokojenosti se mluvit nedá a věřím, že to tak necítím pouze já. Dosavadní sezóna byla plná výkyvů, kdy nás v naše horší dny dokázal porazit i slabší soupeř. Toto je způsobeno několika faktory. Prvním z nich je, že univerzitní hokej není prioritou pro všechny její hráče. Hráči mají školní, trenérské či pracovní povinnosti a část tak nejezdí na zápasy konané venku s několikahodinovou cestou. No a když do takového venkovního zápasu přidáte druhý faktor, a to marodku, jedete hrát v poměrně malém počtu hráčů. Když se však podíváte na zápasy, kde jsme kompletní, máme velký potenciál a jsme více než schopni čelit náročnějším týmům. V play off však půjde o víc a věřím, že budeme hrát v plných sestavách nejen na domácím ledě.“

Jak načerpal elitní hráč energii přes vánoční svátky? „Vždycky jedu domů a trávím svátky s rodinou. Mám mladšího brášku, takže ještě u nás řešíme dárky a snažíme se to pro malocha dělat hezký. Do toho jsme s kamarády udělali volejbalový turnaj.“

North Wings dokáží potrápit favority

Křídla ze Severu mají zatím krásně vyrovnanou bilanci. Ze 12 utkání jich šest dovedli do vítězného konce, naopak šestkrát museli skousnout porážku. Cenný byl především skalp UKčka, těšit je může i umístění dvou útočníků v první desítce bodování, Matěj Harkabus a Adam Janoušek jsou velkými oporami Severočechů.

A právě Adam Janoušek se podělil s dojmy z úvodní částí sezony: „Se svým výkonem jsem poměrně spokojen, co se týče týmového hlediska, tak si myslím, že máme na víc a věřím, že do roku 2023 půjdeme s větší vervou a základní část ukončíme na co nejlepším místě. Určitě chceme vyhrát co nejvíce utkání a útočit na TOP 4 týmy v tabulce.“

BO Ostrava zatím sedmá

Ostravané na tom zatím nejsou ideálně, sice jsou na sedmé pozici, která zaručuje play off, zezadu se na ně dotahují pardubičtí Riders. Celek z východu republiky vyhrál v aktuální sezoně pouhá čtyři utkání, jinak se jim sbírat body do tabulky příliš nedaří. Navíc se budou muset obejít bez Davida Gřesíka, který se před pauzou nešťastně zranil. Ostravě bude chybět také obránce Dominik Ficek, který se dostal do nominace na univerziádu v Lake Placid.

Riders útočí na premiérové play off

Pardubice začaly sezonu tragicky, když po úvodních pěti duelech měly na kontě 0 bodů s bilancí 5:20. Po domácí výhře nad Akademiky však jako by hokejisté z Východních Čech chytli nový dech, nakonec posbírali 12 bodů do tabulky a vyjma utkání s pražskými celky brali vždy alespoň bod. Produktivitu celku táhne především první útočná letka Ladman, Maťátko, Josef Teuber.

„Z týmového hlediska jsem zatím spokojen docela dost a když neztratíme postup do play off, tak budu spokojen dál. Z osobního hlediska bych radši, abych byl pro tým prospěšnější, než jsem byl poslední dobou. Cílem do zbytku sezony je dostat se do play off, tam se probojovat co nejdál a samozřejmě hrát co nejlépe,“ vzkazuje Marek Ladman.

Olomouc boj o play off nevzdává

Hokejisté z Univerzity Palackého posbírali v první části sezony 8 bodů do ligové tabulky. Hráči mají formu poměrně podobnou, krapet vyčnívá pouze Filip Palička. Olomoucký útočník má na kontě osm kanadských bodů. Hanáci aktuálně ztrácí na postup do vyřazovací části čtyři body, nic není rozhodně ztraceno.

První část základní části zhodnotil obránce Dominik Dubovči: „Nedaří se nám, jak jsme si představovali. Některá utkání se nám vyloženě nepovedla a soupeři nás v nich přehráli, mnohem víc mě ale mrzí zápasy, kde bylo v našich silách vyhrát. Byla jich většina, takže nemůžeme být spokojení. Věřím, že to naším přístupem dokážeme změnit. V zápasech po Novém roce chci přispět týmu maximálně pozitivně. Ať už odvahou, přístupem, nebo samotnou hrou. A stejná očekávání mám od ostatních, naším cílem je play off, protože potenciál na něj máme. Jen to musíme ukázat, aby nás hokej zase o trochu víc bavil.“

Kavalíři se nemohou odlepit ode dna tabulky

Druhý brněnský celek ligy na tom není vůbec dobře. Kavalíři jsou na úplném chvostu tabulky se ziskem dvou bodů. S nadějemi na play off to vypadá spíše jen teoreticky a byla by to velká senzace. Na vítězství v univerzitní lize čekají Cavs od posledního kola loňské základní části, kdy zdolali v prodloužení MUNI. O první výhru v ročníku budou Brňané usilovat po vánoční pauze, nemají ale nejshovívavější rozpis, čekají je zápasy proti Engineers či Budějovicím.

Těšit je však může, že se výtečně vydařil Hokejový souboj univerzit, který je v Brně velkou událostí. Na ledě navíc hokejisté z posledního celku tabulky nevypustí jediný souboj, alespoň jedno vítězství by si tento tým zasloužil.

Univerzitní liga se znovu rozjede 9. ledna, kdy se odšpuntuje 13. kolo. Hned v pondělí hrají doma Riders či Black Dogs. Celý rozpis zápasů naleznete pod tímto odkazem.

Autor: Denisa Veselá

Generální mediální partner
Hlavní mediální partner
Mediální partneři